Android Cihazlarda Android Sürümünü Öğrenme / Nasıl Öğrenilir

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımız üzerinde sizlere Android Tablet/Telefonlarınız da yüklü olan Android sürümünün hangi sürümde olduğunu nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağım. Öncelikle isterseniz bu sizin ne işinize yarayacak ondan bahsedelim. Google Play üzerinde mutlaka oyun veya uygulama yüklemek istemişsinizdir. Hiç karşınıza “Cihazınız bu sürümle uyumlu değil.” diye bir uyarı çıktımı. Bu uyarı size demek istiyor ki indirmek istediğiniz uygulama oyunun minimum gerekli Android Sürümünü cihazınız desteklememektedir. Oyun/uygulamaların bilgi Açıklama bölümünün hemen altında Gereken Android Sürümü bölümünde istenilen Android sürümünü sizlere belirtmektedir. Android Tablet/telefonunuzdaki ;Android Sürümünün hangi sürüm olduğunu nasıl öğreneceğinize geçelim isterseniz.

Android cihazınız üzerinde Menü>Ayarlar>Cihaz(Telefon) Hakkında Bölümünden ulaşabilirsiniz bazı cihazlarda ise şu şekilde Menü>Ayarlar>Cihaz(Telefon) Hakkında>Yazılım Bilgileri bölümünde yer almaktadır.

Sitemiz üzerinden indireceğiniz oyun/uygulamaların Minimum gerekli olan Android Sürümünü İndirme linkleri altından bakabilirsiniz.


Android Sürümleri İsimleri ile Birlikte:

 • 1.1 > Astro > Şubat 2009
 • 1.2 > Bender > Mart 2009
 • 1.5 > Cupcake > Nisan 2009
 • 1.6 > Donut > Eylül 2009
 • 2.0 / 2.1 > Eclair > Ekim 2009 / Ocak 2010
 • 2.3 > Gingerbread > Aralık 2010
 • 3.0 / 3.1 / 3.2 > Honeycomb > Şubat 2011 / Temmuz 2011 / Kasım 2011
 • 4.0 > Ice Cream Sandwich > Ekim 2011
 • 4.1 / 4.2 / 4.3 > Jelly Bean > Temmuz 2012 / Ekim 2012 / Temmuz 2013
 • 4.4 > KitKat > Ekim 2013
 • 5.0 / 5.0.1 / 5.0.2 / 5.1.0 > Lollipop > Kasım 2014 / Aralık 2014 / Aralık 2014 / Mart 2015
 • 6.0 > Marshmallow > Ekim 2015
 • 7.0 > Nougat > Ağustos 2016

Apk Kurulumu / Apk Kurulumuna İzin Verme

Bu bölümde ise sizlere apk dosyaları hakkında biraz bilgi vereceğim. Apk Nedir? Bilgisayarlarımızda nasıl bir programı yüklemek için kullandığımız yükleme dosyasının uzantısı .exe ise Android cihazlarımız içinde aynı şekilde Oyun/Uygulamayı cihazınıza yüklemenizi saylayan dosyanın uzantısı .apk şeklindedir. Androidin temelinde direkt olarak apk dosyalarına kuruluma müsade etmez bunun sebebi cihazınızın ve bilgilerinizin güvenliğidir. Zararlı bir yazılımı cihazınıza yüklemeyin diye. Bu da demek değil ki her .apk dosyasının içerisinde zararlı kodlar bulunur kesinlikle değil! Özellikle de sitemizden indirmiş olduğunuz veya indireceğiniz .apk dosyaları Antivirüs Programları tarafından taranarak daha sonrasında siz kullanıcılara sunulmaktadır.

Sitemizden indirmiş olduğunuz APK dosyaları Tamamen güvenli olup Eset,Norton ve Avg gibi antivirüs yazılımları tarafından taranmaktadır. 

Apk Dosyalarını kurabilmeniz için Bilinmeyen Kaynaklar yetkisini vermeniz gerekmektedir.  Bunu ise Cihazınız üzerinde Menü>Ayarlar>Güvenlik>Bilinmeyen Kaynaklar bölümünü pasif durumuna getirmeniz gerekmektedir. Bu bazı cihazlar üzerinde farklılık gösterebilir. Eğer cihazınız üzerinde “Bilinmeyen Kaynaklar” bölümünü bulamaz iseniz yorum bölümünden bizlere belirtiniz. Cihazınızın Marka ve modelini de belirtmeniz halinde sizlere daha hızlı yardımcı olabiliriz.

Çeşitli diğer soru ve sorunlarınızı Destek & İstek Bölümünden bizlere belirtiniz. Sizlere yardımcı olabilmek için buradayız.